Kitaplarımız

5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu (Gerekçeli ve Açıklamalı)
Vural ŞAHBENDEROĞLU
KDV Dahil
35
Bu kitaptan Adet
Kitap Detayı
Yazar  Vural ŞAHBENDEROĞLU
 Yayın Evi  BEKAD Yayınları
 Türü  Mevzuat
 Cilt Bilgisi  Tek Cilt
 Kapak  Renkli kARTON Kapak
 Kağıt Bilgisi  1. Hamur
 Basım Tarihi Mart 2014
 Basım Bilgisi  1. Baskı
 Sayfa Sayısı  256
 Kitap Boyutları  16*24
 ISBN No 978-605-5202-12-5

2006 yılına kadar 1050 sayılı Muhasebe-i Umumiye Kanunu ile işleyen kamu mali yönetimi, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile yeniden düzenlenmiştir. Düzenleme ihtiyacının, mevcut mali sistemimizi uluslararası standartlara ve Avrupa Birliği normlarına uygun bir yapıya kavuşturma gerekliliğinden kaynaklanması ötesinde, kamu idarelerinin sayısı, nitelik ve örgüt yapılarında meydana gelen değişikliklerin de bu düzenlemeyi zorunlu hale getirdiğini söylemek gerekir.

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunuyla, genel ve katma bütçe uygulamasından vazgeçilerek bütçe kapsamı genişletilmiş; harcama sürecinde görev alan ve hesap verme sorumluluğuyla karşı karşıya olanların yetki ve sorumlulukları yeniden belirlenerek, bütçe hakkının parlamento tarafından en iyi şekilde kullanılması amaçlanmıştır.
Kamu mali yönetiminin ve kontrolünün tam olarak kavranabilmesi büyük ölçüde kamuda uzun yıllar alan bilgi birikimine ve deneyimine ihtiyaç göstermektedir.

Bu çalışmamın amacı;
Kamu kaynağı kullanarak kamu hizmeti veren kamu çalışanlarının, gerek bu süreçteki görev, yetki ve sorumlulukları, gerekse kamu kaynağı kullanmaları nedeniyle hesap verme sorumluluğuyla karşı karşıya kaldıklarını göz önünde bulundurarak, karşılaşabilecekleri sorunlara çözüm üretmek; kurumların bütçe çalışmalarına rehberlik etmek olarak belirlenmiştir. Bu nedenle Kanunu, eleştirici yaklaşımdan ziyade, bu Kanun’dan önce yürürlükte bulunan ve kamu mali yönetimimizi düzenleyen 1050 sayılı Genel Muhasebe Kanunu ve 2011 yılında yürürlüğe giren 6085 sayılı Sayıştay Kanunu ile ilişki kurarak açıklanmıştır.

Kitapta, Kanun maddelerinin orijinal metnini, maddelerin gerekçelerini ve açıklamalarımı bir arada bulacaksınız.
Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının başvuru rehberi olacağına inanıyoruz.

Kitabın içindekiler bölümü için tıklayınız...

 

Taşınır Mal Sistemi

Uygulama Örnekleriyle Birlikte 

TAŞINIR MAL SİSTEMİ

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim alanında önemli bilgiler içeren kitabımızı mutlaka almanızı tavsiye ederiz.

Sıradışı Akıl Oyunları

 

SIRADIŞI AKIL OYUNLARI 

Oğuz Saygın

Tüm Kitabevlerinde Bulabilirsiniz.

Yayınlarımızdan Sayfalar

Kitapların içeriği ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmeniz için "Yayınlarımız" dan bazı sayfaları siz okuyucular ile paylaşacağız.

Kitap Sipariş

Telefon   : 0242 345 33 38
Faks        : 0242 345 93 63
E - Mail   : bilgi@bekadyayinlari.com
Website  : www.bekadyayinlari.com

Linkler

© 2016 BEKAD YAYINLARI Tüm hakları saklıdır.
Bu web sitesindeki tüm içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan görsel ve yazılı içerikler Derneğimize ait olup, Derneğimizin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı/görsel içerik, logo, kopyalanamaz, kaynak gösterilemez ve başka yerlerde kullanılamaz. İçeriklerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.