Kitaplarımız

Devlet Muhasebesi
Erkan KARAARSLAN
KDV Dahil
1950
Bu kitaptan Adet
Kitap Detayı

Stoklarla sınırlıdır.

 

Yazar  Erkan KARAARSLAN
 Yayın Evi  BEKAD Yayınları
 Türü  Mevzuat
 Cilt Bilgisi  İki Cilt
 Kapak  Renkli Sıvama Cilt
 Kağıt Bilgisi  1. Hamur
 Basım Tarihi  2014
 Basım Bilgisi 1. Baskı
 Sayfa Sayısı  1516
 Kitap Boyutları  16*24
 ISBN No  978-605-5202-01-9

ÖNSÖZ

Kamu mali yönetim ve kontrol sistemi, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunuyla yeniden düzenlenmiştir. Kanun, kapsama dahil kamu idarelerince kamu kaynaklarının elde edilmesi, kullanılması, faaliyetlerin kaydedilip raporlanması ve uygulama sonuçlarının denetimi konularında ortak esaslar getirmiştir. Yeni kamu mali yönetim anlayışı çerçevesinde, elde edilen kamu kaynakları ve bu kaynaklarının nasıl kullanıldığının belirli bir sistem dahilinde raporlanması, mali saydamlığın ve hesap verme sorumluluğunun ortaya konmasında önem taşımaktadır. 
Kanun kapsamına dahil olan bütün kamu idarelerinde devlet muhasebesinin genel kabul görmüş muhasebe ve raporlama standart ve ilkelerine uygun olarak yürütülmesi öngörülmektedir.
 
Bilindiği üzere genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde uygulanmakta olan nakit esaslı muhasebe sistemi uygulamasının terk edilerek, tahakkuk esaslı muhasebe sistemi uygulamasına geçiş çalışmaları 1995 yılından bu yana sürdürülmektedir. Bu çerçevede 2003'ün Kasım ayında yayımlanan “Devlet Muhasebesi Genel Yönetmeliği” ile ülkemizde devlet muhasebesinde standartlar oluşturulması konusunda çok önemli bir atım atılmıştır. 2004 yılında yayınlanan “Genel Bütçeye Dahil Daireler ve Katma Bütçeli İdareler Muhasebe Yönetmeliği” ile tahakkuk esaslı devlet muhasebesi uygulamasının ilk adımı atılmıştır.
5018 sayılı Kanunun tüm hükümleriyle yürürlüğe girmesi ile birlikte, genel yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde muhasebe sistemi hazırlanan “Genel Yönetim Muhasebe Yönetmeliği” ile yeniden düzenlenmiştir. Yapılan düzenlemeler çerçevesinde, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idareleri muhasebesinin de yeniden düzenlenmesi gereği ortaya çıkmıştır. Gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, merkezi yönetim kapsamındaki kamu idarelerinde uygulanmak üzere “Merkezi Yönetim Muhasebe Yönetmeliği” hazırlanmış ve 30 Aralık 2006 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak,  01.01.2007 tarihinde yürürlüğe girmiştir.
 
Tahakkuk esaslı devlet muhasebesi sisteminin uygulanmasında devlet muhasebesi uygulamasını yürütenlerce referans kitabı olarak kullanılacağına inandığımız bu kitabın, aynı zamanda üst yöneticilere ve devlet muhasebesini anlamak isteyenlere, iç ve dış denetim yapanlara yararlı olacağını düşünmekteyiz.
 
Çalışmada öncelikle tahakkuk esaslı devlet muhasebesi konusunda açıklamalara yer verilmiş, hesap planında yer alan hesap tanımları ile hesaplara ilişkin işlemler açıklanmış ve hesaba ilişkin örnek uygulamalar yapılmıştır. 

Gerek tahakkuk esaslı devlet muhasebesi çalışmalarının yürütülmesinde, gerekse bu ve benzeri kitapların hazırlanmasında katkı sağlayan ve çalışmalarımızı sürekli olarak destekleyen saygıdeğer üstad ve meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

İçindekiler bölümü için tıklayınız... 

>

Tüm Kitaplarda %50 İndirim

1.000 TL ve üzeri alımlarda geçerlidir.

*Haziran sonuna kadar geçerlidir. 

2'li Kişisel Gelişim Seti

Taşınır Mal Sistemi

Uygulama Örnekleriyle Birlikte 

TAŞINIR MAL SİSTEMİ

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim alanında önemli bilgiler içeren kitabımızı mutlaka almanızı tavsiye ederiz.

Stoklarla Sınırlıdır!

        1.950 TL yerine 1.300 TL

Bütçe Dönemi Kampanyası

Sıradışı Akıl Oyunları

 

SIRADIŞI AKIL OYUNLARI 

Oğuz Saygın

Tüm Kitabevlerinde Bulabilirsiniz.

Yayınlarımızdan Sayfalar

Kitapların içeriği ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmeniz için "Yayınlarımız" dan bazı sayfaları siz okuyucular ile paylaşacağız.

Devlet Muhasebesi

Devlet muhasebesini anlamak isteyen üst yönetici ve kurum personellerine ve aynı zamanda, iç ve dış denetim yapanlara bu çok önemli kitabı mutlaka almalarını tavsiye ederiz.

Kitap Sipariş

Telefon   : 0242 345 33 38
Faks        : 0242 345 93 63
E - Mail   : bilgi@bekadyayinlari.com
Website  : www.bekadyayinlari.com

https://www.vizyonder.org.tr/yayin-siparis

© 2016 BEKAD YAYINLARI Tüm hakları saklıdır.
Bu web sitesindeki tüm içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan görsel ve yazılı içerikler Derneğimize ait olup, Derneğimizin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı/görsel içerik, logo, kopyalanamaz, kaynak gösterilemez ve başka yerlerde kullanılamaz. İçeriklerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.