Kitaplarımız

Hizmet Alım İhalelerinde Bilinmesi Gerekenler
Nurdoğan ÜNAL - Ramazan EROL
KDV Dahil
400
Bu kitaptan Adet
Kitap Detayı
Yazar  Nurdoğan ÜNAL-Ramazan EROL
 Yayın Evi  BEKAD Yayınları
 Türü  Mevzuat
 Cilt Bilgisi  Tek Cilt
 Kapak  Renkli Karton Kapak
 Kağıt Bilgisi  1. Hamur
 Basım Tarihi  Kasım 2013
 Basım Bilgisi  1. Baskı
 Sayfa Sayısı  665
 Kitap Boyutları  16*24
 ISBN No  978-605-5202-04-0

ÖNSÖZ
Kamu ihalelerinde 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu uygulanmaktayken 01.01.2003 tarihinden itibaren ihale hukukuna 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu dahil olmuştur.

Kamu İhale Kanunu’nun ihale mevzuatına dahil edilmesinin en temel nedeni olarak 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun alım, satım, hizmet, yapım, kira, trampa, sınırlı ayni hak tesisi ve taşıma işlerini kapsadığı, ancak alım, hizmet, yapım, kiralama ve taşıma işleri kamu harcaması yapılmasına; satım, kiraya verme, trampa ve sınırlı ayni hak tesisi işlerinin kamuya gelir sağlanmasına yönelik olduğundan, farklı nitelikteki bu işlerin aynı kanunda düzenlenmesinin uygulamada pek çok sorun çıkarması gösterilmiştir.

Kamu ihaleleri kapsamında yer alan işlerden mal ve hizmet alımı ile yapım işlerinden sadece bakım ve onarım, taşıma, haberleşme, sigorta, araştırma ve geliştirme, muhasebe, piyasa araştırması ve anket, danışmanlık, tanıtım, basım ve yayım, temizlik, yemek hazırlama ve dağıtım, toplantı, organizasyon, sergileme, koruma ve güvenlik, mesleki eğitim, fotoğraf, film, fikri ve güzel sanat, bilgisayar sistemlerine yönelik hizmetler ile yazılım hizmetlerini, taşınır ve taşınmaz mal ve hakların kiralanmasını ve benzeri işler olarak tanımlanan hizmetlerin alımına yönelik gerçekleştirilen Hizmet Alım İhaleleri bu çalışmamız kapsamına dahil edilmiştir.

Kamu İhale Kurumu tarafından Mart 2013 tarihinde yayımlanan 01.01.2012/31.12.2012 dönemine ilişkin Kamu Alımları İzleme Raporu 2012 yılında gerçekleştirilen kamu alımlarına ilişkin özet istatistiklere göre alımlar bazına yapılan ihale, şikayet sayısı ile verilen uyuşmazlık kararı sayısı aşağıdaki gibidir.

Özet İstatistikler Mal Alımı Hizmet Alımı Yapım İşi Toplam
Yapılan ihale sayısı 82.997 50.838 23.723 157.558
Şikayet sayısı 913 2.906 1.463 5.282
Uyuşmazlık kararı 875 2.782 1.454 5.111

İstatistik bilgilerinden de anlaşılacağı üzere yapılan toplam ihale sayısında hizmet alım ihaleleri ikinci sırada yer almasına karşın şikayet sayısı ve uyuşmazlık karar sayısında hizmet alım ihaleleri en fazla sayıya sahiptir.

Bu durumun nedeninin gerek idarelerin gerekse isteklilerin hizmet alım ihaleleri konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmamaları ve karşılaştıkları sorunların çözümünde yetersiz kaldıklarından kaynaklandığı düşünülmektedir. 

Çalışmamızla amaçlanan hususlardan biri de hizmet alım ihalelerinde sıklıkla karşılaşılan sorunların çözümüne katkıda bulunmak ve ihale sürecinin daha sağlıklı yürütülmesi ve sonuçlandırılmasına yardımcı olmaktır. Bu nedenle hizmet alımlarına ilişkin ihale süreci 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanunu gibi birincil düzey, Hizmet işleri genel şartnamesi ve Hizmet alım ihaleleri uygulama yönetmeliği gibi ikincil düzey, kamu ihale tebliğleri gibi üçüncül düzey ve uyuşmazlıklar konusunda yetkili kurul olan kamu ihale kurulunun verdiği kararlar esas alınarak HİZMET ALIM İHALELERİNDE BİLİNMESİ GEREKEN önemli hususlar konu başlıklarına ayrılarak bu başlıklar çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır.

Kitabımızın, ihale konusu işlerin tarafı olan idarelere, istekli ve yüklenicilere, hukukçulara yararlı olmasını temenni ederiz.

Kitabın İçindekiler Bölümü İçin Tıklayınız...

Tüm Kitaplarda %50 İndirim

100 TL ve üzeri alımlarda geçerlidir.

*Haziran sonuna kadar geçerlidir. 

2'li Kişisel Gelişim Seti

Taşınır Mal Sistemi

Uygulama Örnekleriyle Birlikte 

TAŞINIR MAL SİSTEMİ

Kişisel Gelişim

Kişisel gelişim alanında önemli bilgiler içeren kitabımızı mutlaka almanızı tavsiye ederiz.

Mutlu Hafta Sonları

Stoklarla Sınırlıdır!

        390 TL yerine 190 TL

Bütçe Dönemi Kampanyası

Sıradışı Akıl Oyunları

 

SIRADIŞI AKIL OYUNLARI 

Oğuz Saygın

Tüm Kitabevlerinde Bulabilirsiniz.

Yayınlarımızdan Sayfalar

Kitapların içeriği ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilmeniz için "Yayınlarımız" dan bazı sayfaları siz okuyucular ile paylaşacağız.

Devlet Muhasebesi

Devlet muhasebesini anlamak isteyen üst yönetici ve kurum personellerine ve aynı zamanda, iç ve dış denetim yapanlara bu çok önemli kitabı mutlaka almalarını tavsiye ederiz.

Kitap Sipariş

Telefon   : 0242 345 33 38
Faks        : 0242 345 93 63
E - Mail   : bilgi@bekadyayinlari.com
Website  : www.bekadyayinlari.com

https://www.vizyonder.org.tr/yayin-siparis

© 2016 BEKAD YAYINLARI Tüm hakları saklıdır.
Bu web sitesindeki tüm içerikler bilgilendirme amaçlıdır. Web sitemizde yer alan görsel ve yazılı içerikler Derneğimize ait olup, Derneğimizin yazılı izni alınmadan hiçbir yazılı/görsel içerik, logo, kopyalanamaz, kaynak gösterilemez ve başka yerlerde kullanılamaz. İçeriklerin izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur.